نیاز به مدیران راهبردی با کاهش تصدی‌گری دولت

 به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، محمد ابراهیم مداحی،‌ رئیس کمیسیون چشم‌انداز و نخبگان مجمع تشخیص مصلحت نظام در نشست خبری راه‌اندازی مرکز تربیت مدیران راهبردی جهادی آینده با اشاره به اینکه مدیران راهبردی باید بهترین تصمیم را با توجه به زمان و مکان محدود بگیرند اظهار داشت: در تعریف راهبرد موضوع بهترین اولویت‌ها در زمان و مکان محدود باید مورد توجه قرار گیرد و با توجه به اینکه دانشگاه‌ها توسعه کمی بسیاری داشتند باید به دنبال هدفمند کردن دانش برای استفاده در محیط واقعی کار باشیم. 

وی افزود: پس از توسعه کمی دانشگاه به تبع شاهد توسعه کیفی آن نیز بوده‌ایم و در گام اول ارائه آموزش و تولید دانش اقدامات مثبتی انجام شده اما در حوزه تجاری سازی دانش رتبه خوبی در دنیا نداریم. 

مداحی با بیان اینکه صرفا انتقال دانش نباید مورد توجه قرار گیرد گفت: نظام آموزشی باید به سمتی حرکت کند تا حوزه تجاری‌سازی علوم حرفی برای گفتن داشته باشند . 

رئیس کمیسیون چشم‌انداز و نخبگان مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه مجمع تشخیص مصلحت نظام علاوه بر اینکه یک نهاد حاکمیتی است، یک نهاد کارشناسی نیز به شمار می‌رود گفت: در این مجمع یازده کمیسیون تخصصی و ۵۰ کارگروه با ۲۴ سال تجربه در حال فعالیت هستند که امید داریم با راه‌اندازی مرکز مدیران راهبردی سیاست‌پژوهی و راهبردی در حوزه تولیدات محصولات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری شاهد باشیم. 

وی در پاسخ به سوال فارس مبنی بر اینکه چه تضمینی برای بکارگیری مدیران راهبردی پس از کسب توانمندی‌های لازم بر پست‌های مدیریتی کشور وجود دارد و این در حالی است که بر حل چالش‌های اقتصادی مدیران فعلی ناتوان هستند، گفت: صراحتا عرض کنم که هیچ تضمینی وجود ندارد اما مسئولیت ما تربیت مدیران راهبردی و آماده‌سازی زیرساخت‌ها برای ورود این افراد بر حل مشکلات کشور است. 

مداحی افزود: در جامعه ‌ای که دولت‌ها با جابجایی و همچنین قوا با یکدیگر اتصال دقیقی ندارند نمی‌توان این تضمین را ارائه داد که پس از دریافت آموزش‌های لازم در جای خود بکارگیری شوند اما معتقدیم که جامعه رشد می‌کند و با این توسعه و رشد نیاز به تخصص و تجربه در میان دستگاه‌ها بیشتر خواهد شد. 

وی افزود: اگر دولت‌ها مدیرانی را براساس ضوابط انتخاب نمی‌کنند ما باید تلاش کنیم تا حد دانش مدیران فعلی را نیز در حوزه تصمیم‌گیری و انتخاب اولویت‌ها بالا ببریم. 

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *