از هر ۴ کودک؛ ۳ تن جز جنگ چیزی نمی‌دانند

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، سازمان ملل متحد اعلام کرد: سه تن از هر ۴ کودک اهل سودان جنوبی جز جنگ چیزی نمی‌دانند. 

به گفته صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف)، از سال ۲۰۱۳ که جنگ در سودان جنوبی آغاز شده است، بیش از ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار کودک از مجموع ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر، در جنگ متولد شده‌اند. 

کارشناسان یونسیف تأکید می‌کنند، کودکان سودان جنوبی به مواد غذایی و آموزش و پرورش دسترسی ندارند و از ابتدایی‌ترین حقوق خود محروم هستند. 

مدیر اجرایی یونیسف می‌گوید: تاکنون ۸۰۰ کودک از گروگان نیروهای نظامی آزاد شده‌اند و حدود ۱۹ هزار کودک دیگر به عنوان مبارز مشغول هستند. 

علاوه بر این، میزان سوء تغذیه کودکان به شرایط بحرانی رسیده است؛ بیش از یک میلیون کودک دچار سوء تغذیه شدید هستند که دست کم ۳۰۰ هزار نفر آنها در معرض مرگ هستند. 

سودان جنوبی از سال ۲۰۱۳ دچار درگیری های ناشی از جنگ داخلی و چند دستگی است؛ مشکل کمبود آذوقه و قحطی در سودان جنوبی خطری جدی برای این جامعه است.

به گفته سازمان ملل، نیمی از اهالی این کشور نیاز مبرم به مواد غذایی دارند و یک سوم آنها ناچار به ترک خانه هایشان شده‌اند.

علاوه بر این، جنگ داخلی سودان با حداقل ۵۰ هزار کشته و ۲ میلیون آواره همراه بوده است. 

انتهای پیام/ 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *