پورعابدی: تا زمانی که مدرک جای بهره‌وری باشد بازار پایان‌نامه فروشی گرم است

پورعابدی معاون پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی در گفت‌وگو با خبرنگار علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، گفت: سالیان سال بود که دانشگاه‌های ما بر بحث آموزش می‌چرخید و سپس وارد بحث پژوهش شدیم و در حال حاضر بحث جدیدتری با عنوان تجاری‌سازی و تولید ثروت در دانشگاه‌های ما مطرح شده و آیین‌نامه‌های ارتقا نیز از تاکید صرف روی مقالات خارج شده ولی هنوز بیشترین امتیاز از طریق ارائه مقاله است. 

وی افزود: بازار پایان نامه فروشی بازاری است که مانند بازارهای دیگر برپایه تقاضا و عرضه می‌چرخد. زمانی که  این تعداد دانشجو داریم که زمان و مشاور راهنمای کافی برای ارائه پایان‌نامه ندارند تقاضا زیاد می‌شود و برای تقاضا نیز عرضه لازم است که این وضعیت ایجاد می‌شود. 

پورعابدی با بیان اینکه پایان‌نامه فروشی برای علم و پژوهش کشور ما زیبنده نیست، گفت: این مساله با دستورالعمل و فشار حل نمی‌شود، ما باید مداخلات را در قسمت عرضه و تقاضا داشته باشیم یعنی سیستم را به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنیم که دانشجوی ما به این سمت نیاید. 

وی گفت: با توجه به اینکه امکان حضور تمام افراد در دانشگاه وجود دارد و این مساله نیز مشخص شده که دانشگاه تضمین کننده کار نیست بنابراین برخی نیز به جای گذراندن دوره‌های چند ساله در دوره‌های آموزشی مهارت محور شرکت می‌کنند. 

وی ادامه داد: البته سامانه‌هایی در جهاد دانشگاهی راه‌اندازی شده که برای برخی نشریات سامانه تقلب‌یاب برای نشریات راه‌اندازی کردیم ولی تا زمانی که تقاضا و نیاز وجود دارد عرضه هم پایان ناپذیر است. 

پورعابدی گفت: با این تعداد دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی و مقاطع دیگر مسلماً تقاضا بالا است و مشاور راهنما نیز به این تعداد نداریم باید سعی کنیم تغییراتی در بحث‌های اصلی داشته باشیم تا تقاضا کم شود. اگر بحث بازار کار متوازن شود و ارزش افراد به مدرک نباشد بلکه به دانسته‌ها باشد این شرایط بهبود می‌یابد اما تا زمانی که مدرک در کشور از بهره‌وری بیشتر کارایی دارد و افراد با مدرک سنجیده می‌شوند این بازار گرم است. باید اقتصاد ما به سمتی برود که بهره‌وری آن بیشتر شده و به سمت بخش خصوصی برود و کارآیی افراد مورد توجه قرار گیرد. 

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *