موفقیت محققان دانشگاه شریف در نصب لاینر فلزی «شفت فشار قائم» در سریلانکا

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، با نصب آخرین قطعه آبراهه قائم نیروگاه اوما اویا در سریلانکا، عملا کار شافت فشار ۶۲۰ متری این نیروگاه با روشی کاملا نوین برای اولین بار در جهان و در زمانی کمتر از یک چهارم روشهای رایج با موفقیت به پایان رسید.

مجموعه رباتیکی این پروژه که از بخش های کلیدی و بسیار موثر این طرح محسوب می‌شود، به طور کامل در ایران طراحی و ساخته و به کشور سریلانکا ارسال شد.

این مجموعه ماشین آلات با انتقال لوله‌های پوشش فلزی ، نفرات و تجهیزات، امکان انجام عملیات نصب لاینرهای فلزی شافت‌های قائم نیروگاهها را به صورت ایمن و با سرعت بالا فراهم آورد. فرآیند لوله‌گذاری برای لوله های با قطر ۲٫۲ متر، طول ۹ متر، و وزن حدود ۲۵ تن طراحی گردید. این ربات ها که یک مجموعه ۶ عضوی را تشکیل می‌دهند، قادرند لوله‌ها را در تونل‌های عمودی به عمق ۶۵۰ متر به صورت دقیقاً هم‌راستا کنند تا عملیات جوشکاری صورت پذیرد. این مجموعه در زمانی کمتر از یک چهارم زمان برای روشهای معمول این کار را انجام داده که در نوع خود بی نظیر است.

به گفته دورعلی استاد دانشکده مهندسی مکانیک و سرپرست این طرح، مجموعه رباتیکی قادر است با تغییراتی در کاربردهای مشابه مورد استفاده قرار گرفته و روش ابتکاری به کار گرفته شده در سایر پروژه‌های نیروگاهی جایگزین روشهای معمول شود، شرکت فراب پیمانکار ساخت نیروگاه است و این پروژه به عنوان بخشی از پروژه ساخت نیروگاه به مجموعه ما محول شده بود.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *